طراحی صفحه اول سایت

صفحه اول سایت شما مهمترین صفحه وب سایت شما به حساب می آید. اولین اولویت یک کاربر در هنگام ورود به یک سایت صفحه اول آن سایت است ، بنابراین صفحه اول سایت شما بایستی تاثیر لازم را بر روی کاربر و مخاطب بگذارد اگر در این مرحله موفق نشوید احتمال دارد کاربران دیگر به سایت شما مراجعه نکنند.

نمی توانید تصور کنید چقدر این صفحه نقش مهمی را در سایت شما بازی می کند! در اینجا به چندین نکته در مورد طراحی صفحه اول یک وب سایت اشاره می کنم.

سه ثانیه اول بسیار مهم است

شما زمان کمی در حدود چند ثانیه وقت دارید تا بر روی کاربری که به سایت شما مراجعه کرده تاثیر بگذارید ، اگر موفق نشوید ممکن است کاربر دیگر به وب سایت شما باز نگردد ، حتماً این مسئله را در سایر چیز ها مشاهده کرده اید به عنوان مثال جلد یک کتاب یا صفحه اول یک روزنامه و یا ظاهر بیرونی یک خانه یا ماشین یا حتی ظاهر یک شخص ، بر اساس مطالعات رفتار انسان مشخص شده است ما در سه ثانیه اول اگر از چیزی خوشمان بیاید به آن ابراز علاقه می کنیم ولی اگر در نگاه اول از آن خوشمان نیاید احتمال اینکه به سراغ آن شخص یا وسیله برویم خیلی کاهش پیدا می کند ، بنابراین شما زمان کمی برای ارائه سایت خود دارید.

هویت وب سایت

صفحه اول سایت شما بایستی به سرعت و به طور کاملاً واضح هویت سایت شما را مشخص کند که این شامل :

  •  نام وب سایت شما (دامنه سایت)
  •  محتوای سایت شما

می شود.

به طور متداول من در طی یک ماه ممکن است 100 ها سایت را مشاهده کنم و به طور معمول در اکثر سایت ها من نمی توانم از صفحه اول سایت پی به عملرکد آن و محتویات آن ببرم ، بنابراین من مجبور هستم به بخش درباره ما یا درباره شرکت و معرفی (و اینگونه بخش ها) مراجعه کنم تا بتوانم بفهمم این سایت هدفش چیست ، شما سعی کنید این اشتباه را مرتکب نشوید و حتی اگر قادر نیستید از طریق طراحی این امر را ممکن کنید در یک بخش مشخص از صفحه اول سایت توضیحی در مورد اینکه هدف این سایت چیست قرار دهید تا در نگاه اول کاربر متوجه شود به سایت درستی مراجعه کرده است یا خیر.

مزایای وب سایت

صفحه اول شما بایستی به گونه ای باشد که به کاربر نشان دهد که چه چیزهای مفیدی را در سایت شما خواهد دید ، یکی از توصیه ها در این زمینه استفاده از یک قسمت در بالای صفحه اصلی سایت جهت نمایش جملات کلیدی که معرفی کننده بخش های مختلف سایت شما هستند  می باشد.

سعی کنید تنها به مطالبی اشاره کنید که کاربر با استفاده از سایت شما قادر به استفاده از آن امکانات هست ، اشتباه نکنید نباید ویژگی ها و بخش ها را تک به تک لیست کنید ، توجه کنید کاربران به مزایایی که در صورت استفاده از سایت شما کسب خواهند کرد اهمیت می دهند ، برای آنها نکات فنی سایت و یا مطالب تکراری که در سایت های دیگر موجود هست اهمیتی ندارد.

سیستم رهیابی (منوی سایت)

معمولاً سیستم منو در اکثر سایت ها در بالای سایت قرار دارد ، در واقع شما با سیستم منو به طور سریع و خلاصه بخش های سایت خود را معرفی می کنید ، لینک ها باید به گونه ای باشند که هر کدام مطالب آن بخش از سایت را به طور کامل نمایش دهد و سعی شود شیوه نمایش ها یکسان باشد تا کاربر گیج نشود.

فراموش نکنید منوی اصلی سایت با نمایش زیر منو ها تفاوت دارد معمولاً منوی کامل تر که شامل زیر منو ها می شود در سایت های فارسی در سمت راست نمایش داده می شود و عناوینی همچون دسته بندی یا بخش ها دارد.

بهترین ها و تازه ترین ها

در دنیای واقعی درب یک فروشگاه امکان دیدن بهترین کالاهای فروشگاه را مهیا می کند کافی است از آن داخل روید و با همه کالا ها مواجه شوید ، در دنیای وب صفحه اول سایت شما در حکم درب فروشگاه می باشد بنابراین اگر وب سایت شما یک فروشگاه می باشد فراموش نکنید که تازه ترین کالا ها و محبوب ترین ها را در صفحه اول سایت با استفاده از گرافیک و متن نمایش دهید تا برای کالاهایتان نیز تبلیغ کرده باشید و همچنین کاربر را زودتر به هدفش برسانید.

محتویات تازه

سعی کنید همواره صفحه اول را به روز نگه دارید حتی با اضافه کردن یک تصویر جدید و یا چند خط این کار می توانید به صورت روزانه صورت پذیرد یا حتی هفتگی و ماهانه چرا که اگر سایت شما و مطالبش به روز نباشند کاربر بعد از چند بار مراجعه و فهمیدن این موضوع دیگر به سایت شما مراجعه نخواهد کرد همچنین پویایی و به روز بودن سایت شما در نحوه رتبه بندی موتور های جستجو مورد اهمیت است.

یک شروع سریع

سعی کنید طراحی صفحه اول به گونه ای باشد که به کاربر امکان دهد از هر راه ممکن به کشف سایت شما و مطالب آن بپردازد سعی کنید حتماً این موارد را رعایت کنید :

  • یک نوار یا بخش جستجو در صفحه اول سایت
  • منوی بالای سایت
  • مطالب مهم و ویژگی های اصلی سایت

این سه مورد را حتماً در صفحه اول قرار دهید. البته موارد دیگری نیز هستند که در درجه دوم قرار می گیرند :

  • بخش ثبت نام و ورود کاربران
  • فرم جستجوی پیشرفته
  • آمار گیر و سیستم خوش آمد گویی به کاربران و مهمانان
  • نقشه سایت

سیستم جستج و جو

یک موتور جستجو یکی از محبوب ترین قابلیت های یک وب سایت و صفحه اول هر وب سایتی است که بایستی شامل حداقل یک فرم ساده جستجو باشد. موتور جستجوی سایت تنها باید به جستجو مطالب سایتی بپردازد که کاربر به آن مراجعه کرده نه تمامی وب سایت ها ، گاهی اوقات در برخی وب سایت به دلیل تراکم زیاد مطالب و یا کالا طراح بهتر است در صفحه اول یک فرم پیشرفته جستجو بر اساس ویژگی های مطالب و کالاها قرار دهد به جای اینکه لینک جستجوی پیشرفته را قرار دهد تا کاربر در صفحه ای دیگر بتواند از آن استفاده کند.

سیستم ثبت نام و ورود کاربران

سعی کنید لینک و یا فرم ورود را در بالای صفحه اول سایت قرار دهید البته اگر برای استفاده از مطالب و امکانات سایت کاربران بایستی در آن ثبت نام کنند. فراموش نکنید لینکی با عنوان یادآوری کلمه عبور برای فرم خود قرار دهید تا در صورتی که کاربر کلمه عبور خود را فراموش کرده است بتواند آن را از طریق ایمیل خود بازیابی کند.


ناحیه کاربری